Voda je pro naše tělo a zdraví základ. To víme snad všichni. Jenže co když ta voda, kterou pijete každý den, není tak čistá, jak si myslíte? Kohoutková voda v České republice sice splňuje přísné normy, ale to ještě neznamená, že je bez vady. Vlastně je tomu právě naopak. Když ji pořádně prozkoumáme, zjistíme, že obsahuje látky, které do ní určitě nepatří.
Co v té vodě tedy je
Ačkoliv se může kohoutková voda zdát čistá, je v ní obsaženo mnoho dalších látek, které ovlivňují její kvalitu, vůni i chuť. A to i v případě, že to není na první pohled znát. Ve vodě můžete běžně najít zbytky chloru a jeho derivátů. Ten se do vody přidává kvůli dezinfekci, aby zničil bakterie a viry. Taky se v ní nachází těžké kovy, jako je olovo, měď, hliník. To skutečně nezní moc lákavě.
Chemikálie, se kterými si čističky neporadí
Ve vodě se nachází také stopy léků, zejména antibiotik, hormonů a antidepresiv. Do systému se dostávají močí, protože běžné čistírny odpadních vod nejsou na jejich odstranění stavěné a filtrace vody není dokonalá, nedokáží je úplně eliminovat. Problémem jsou také dusičnany a pesticidy. Obzvlášť v zemědělských oblastech může být v podzemních vodách jejich koncentrace větší. A to jsou pak schopné způsobit i mnoho zdravotních problémů.
Strašák jménem mikroplasty
Plastový odpad je problémem nejen z toho důvodu, že není kam ho dávat, ale kontaminoval dokonce už i oceán a naši pitnou vodu. Nachází se tak doslova všude. Jeho větší i menší částečky najdete i ve vodě, které vám doma vytéká z kohoutku. Jejich dlouhodobý vliv na lidské zdraví sice ještě není zcela objasněn, ale už dnes se ví, že se hromadí v orgánech a mozku, a to rozhodně nebude pro naše tělo pozitivní zpráva.
Filtrace vody je nejlepší řešení
Jestliže nechcete kupovat balenou vodu a přispívat k už tak rozvinutému problému s plastovým odpadem, je jediným spolehlivým řešením filtrace vody. Jen tak si můžete být jisti, že voda, kterou doma pijete je skutečně čistá a zbavená všech těchto škodlivých látek.