Obrábění je nestárnoucí obor, který bude vždy potřeba. Neohrozí jej nástup umělé inteligence ani žádné další fenomény. To však neznamená, že by se každý profesionál nemusel neustále vzdělávat a držet krok s dobou. Jednou z nejtěžších oblastí jsou rostoucí požadavky na přesnost obrobků. Jaké kalibry vám s tímto úkolem pomohou?
Klasická čtveřice kalibrů
Jak asi víte, kalibry se používají ve dvou situacích – při řezání závitů a při realizaci obrobků určených pro uložení s přesahem, případně s vůlí. V těchto situacích si opravdu neporadíte s typickými měřidly. Přesně proto přichází na scénu takzvané kalibry, které jsou určené pro zkoušení přesností jednotlivých součástek. Dobrá strana kalibru musí perfektně pasovat do předem určeného prostoru (nebo se musí dát snadno našroubovat na závit), zatímco špatná strana (většinou označená červeně) naopak pasovat nesmí.
Prvním zástupcem této skupiny je třmenový kalibr. Ten se používá pro určení přesnosti vnějších stěn obrobků. Jeho opakem je válečkový kalibr, který slouží k identifikaci vnitřních rozměrů. Při řezání závitů oceníte závitové měřicí kroužky, jejichž úkolem je zjistit správnost vnějších šroubovic (šrouby). Opakem jsou závitové kalibry, které se šroubují do vnitřních závitů (matice). Pokud se podíváte na strojírenské tabulky, uvědomíte si, že potřebujete desítky normovaných produktů od každého typu kalibru.
Nakupujte za co nejnižší ceny
Desítky normovaných produktů znamenají jediné – vysoké výdaje. Takový je však svět obrábění. I přesto se dá poměrně slušně ušetřit, aniž byste museli slevit z nároků na kvalitu. Stačí se mrknout na webové stránky populárních dodavatelů z e-shopu meridla.cz, kde na vás čekají kalibry, měřidla mikrometrická i další druhy pomůcek pro měření za pěkné ceny.