Tradiční čínská medicína (TCM) zahrnuje celou řadu metod, které pacientům pomáhá dosáhnout a taktéž udržet si zdraví. Všeobecně je známo, že akupunktura a určité bylinné léčby mají původ právě v tradiční čínské medicíně, avšak existují i další praktiky.
Akupunktura
Akupunktura spočívá ve vkládání jehel do povrchových vrstev kůže, podkožních tkání a svalů v konkrétních akupunkturních bodech. V tradiční čínské medicíně je identifikováno až 2 000 akupunkturních bodů na lidském těle, které jsou propojeny dvanácti hlavními meridiány. Právě tyto meridiány přenášejí energii neboli „Qi“ mezi povrchem těla a jeho vnitřními orgány.
Akupunktura má z a cíl udržovat rovnováhu mezi yin a yang, čímž umožňuje normální tok Qi a obnovuje zdraví těla i mysli.
Baňkování
Baňkování je další metoda tradiční čínské medicíny, která zahrnuje umístění několika skleněných baněk na tělo. Nahřáté baňky se aplikují především na záda a v oblasti břicha.
Čínské byliny
Zapomenout nesmíme na TCM herbs (bylinky), které pocházejí z různých listů, kořenů, stonků, květů a semen rostlin (skořicová kůra, zázvor, ženšen, lékořice a rebarbora). Ženšen je nejpoužívanější substancí, protože má největší léčebné účinky.
Pokud vám terapeut doporučí čínskou bylinnou terapii jako léčbu, byliny jsou kombinované do formule, která je podávána ve formě tradičního čaje, kapslí, tekutého extraktu, granulí i prášku. Vyzkoušíte třeba nápoj čínských mudrců, což je starobylý recept spojující tradiční čínskou medicínu s moderními vědeckými poznatky.
Tradiční čínská medicína používá také masáže, zaměřuje se na stravování, cvičení i meditace. Jedná se o způsob, jak podpořit zdraví a léčit nemoci. Tradiční čínská medicína je celostní a bere v potaz individuální potřeby i charakteristiky každého člověka.