Živí vás obrábění na soustruhu či frézce? Nebo si jen tak přivyděláváte ve své domácí dílně? V obou případech se musíte naučit perfektně řezat závity. Tento nelehký úkol si usnadníte díky volbě správných nástrojů. Jaké závitníky musíte znát a k čemu jsou dobré?
3 hlavní druhy závitníků
Z hlediska nejpoužívanějších závitníků si můžeme představit rovnou tři druhy – maticové, tvářecí a strojní. Každá varianta má své silné, stejně jako slabé stránky. Univerzální řešení, které by si poradilo s každým úkolem, zkrátka neexistuje. Jako první příklad si uvedeme maticové závitníky. Tato varianta najde své uplatnění během vyřezávání závitů do citlivých či tenkostěnných materiálů. To je možné díky pomalému rozšiřování průměru náběhové části. Ta tudíž při svém vjíždění do díry způsobuje jen postupné zatěžování, nikoliv silné jednorázové nárazy.
Specifickým druhem nástroje jsou také tvářecí závitníky. V čem tkví jejich výhoda? V tom, že nevytváří při práci žádnou třísku. Hodí se tedy na řezání pevných a vysoce přesných šroubovic. Absence třísky navíc minimalizuje riziko nepříjemného vylomení nástroje uprostřed otvoru. Už jste někdy zkoušeli vyndat zlomený závitník? Pak víte, jak taková práce dokáže naštvat. Poslední důležitou skupinou jsou strojní závitníky, které dokončí svou práci během jednoho pracovního chodu. Jsou určené pro realizaci méně přesných šroubovic v tvrdých materiálech.
Všechny závitníky na jednom místě
Potřebujete do své dílny dokoupit závitníky? Pak navštivte internetové stránky populárního dodavatele Nastroje.cz. Tam na vás čekají všechny normované druhy závitníků pro obrábění. Stejně tak si lze pořídit i vrtáky, soustružnické nože, frézy, kalibry a měřidla nebo třeba pomůcky pro upínání obrobků.