Dostali jste se do exekuce a nevíte, jak bude probíhat? Dozvíte se to z následujícího článku.
Nejprve si pojďme objasnit pojmy. Pod pojmem exekuce se rozumí vymáhání dluhů soudní cestou, a vykonat ji může buď exekutorský úřad, soud, finanční úřad stejně jako obecní či krajský úřad. Samotný dluh, který je předmětem exekuce, pak může být splacen několika způsoby. Nabízí se prodej zastavené nemovitosti (je-li nějaká ve hře), srážky ze mzdy (je-li nějaká a v adekvátní výši), prodejem movitých či nemovitých věcí či příkazem z účtu toho, na koho je exekuce uvalena. Teď ale k otázce vznesené v titulku tohoto článku.
Exekuční výzva
Exekuce, nebo chcete-li exekuční řízení, je zahájeno v okamžiku doručení návrhu o exekuci soudu, popřípadě samotnému exekutorovi. Ten dlužníka o zahájení exekučního řízení obeznámí a zároveň vyzve, aby dluh sám uhradil. Pokud se tak do třiceti dnů po doručení exekuční výzvy nestane, dojde k zahájení vymáhání pohledávky dalšími již zmíněnými zákonnými způsoby.
Exekuční příkaz
Soudní exekutor následně vydá exekuční příkaz, ve kterém bude přesně definováno, jak bude daná exekuce probíhat. To samozřejmě musí být v mezích zákona. Od okamžiku, kdy si dlužník exekuční příkaz převezme, přestane mít nárok se svým majetkem nakládat. Movité i nemovité věci nesmí prodat ani darovat, přestane mít možnost vybírat peníze z účtu postiženého exekucí a podobně.
Co nepodléhá exekuci
Je dobré vědět, že zabrán tímto způsobem může být jen majetek hodnoty pohledávky. Exekuce na 10 tisíc korun tak nesmí být řešena prodejem nemovitosti v hodnotě několika milionů korun. Zabaveny dále nesmějí být věci osobní potřeby. Lednička, sporák, pračka, stůl, židle, postel, běžné oděvy, dětské věci, zdravotní potřeby a pomůcky a hotovost do výše necelých 10 tisíc korun.
Co je dobré vědět
Dlužník je ale povinen uhradit i veškeré náklady exekuce, jako jsou odměna pro advokáta, případné překlady či znalecké posudky A ty nemusejí být zrovna nízké. V některých případech exekuční částku i zněkolikanásobí. Proto je vždy na místě se dluh snažit uhradit před zahájením samotného exekučního řízení. Protože je soudní exekutor veřejným činitelem (stejně jako třeba policista), může vstoupit do nemovitosti dlužníka i bez jeho nepřítomnosti. Více informací najdete na odkazu exekutorský úřad Ostrava.