Nevyléčitelná nemoc zvaná endometrióza se vyskytuje po celém světě bez ohledu na kontinent, podnebí nebo životní podmínky. Způsobuje palčivé dlouhodobé bolesti v oblasti pánve a postihuje přibližně deset procent všech žen. Může vést k psychickým problémům i neplodnosti, při včasném zachycení je však naštěstí možné její následky utlumit.
Jak vypadá endometrióza?
Co přesně vede ke vzniku endometriózy, lékaři zatím netuší. Jisté je, že se jedná o kombinaci genetických dispozic, k jejichž aktivování dojde vlivem dosud neznámých činitelů z okolního prostředí.
Jakmile nemoc propukne, začnou se na různých místech v pánevní oblasti (močový měchýř, střeva, pánevní stěna, vaječníky…) tvořit zánětlivé srůsty způsobující bolesti.
Ty se pak objevují zejména v době menstruace, kdy je často doplňuje i průjem nebo zvracení, během sexuálního aktu nebo při vyměšování na toaletě.
Nebezpečí endometriózy spočívá v tom, že její skrytá ložiska nedokáže ženský lékař při běžné prohlídce objevit. Nemoc navíc nepůsobí jenom potíže gynekologického rázu. Látky, které se při jejím bujení uvolňují do těla, ovlivňují metabolismus nebo imunitu, a tím i psychiku a celkovou životní pohodu.
Dá se endometrióza léčit?
Nemoc dnes není možné úplně odstranit, a protože nejsou známé ani její přesné příčiny, neexistuje proti ní prevence. Soudobá hormonální léčba však dokáže výrazně eliminovat vzniklé problémy a zmírnit dopad endometriózy na zdraví.
Nepřehlížejte palčivé bolesti v podbřišku. Pokud vás dlouhodobě omezují, objednejte se na vyšetření ke specializovanému gynekologovi zaměřenému na bolesti pánevní oblasti.
Ten na základě komplexního vyšetření odhalí, zda jde skutečně o endometriózu, a sestaví léčebný plán přizpůsobený přesně na míru vašim potřebám. Díky léčbě pak budete zase spokojeně žít.